Освітній процес

Організована навчально-пізнавальна діяльність:
заняття
- гурткова робота
- індивідуальна робота навчально-пізнавального спрямування в повсякденні
- ігри з правилами (дидактичні, рухливі) у повсякденному житті
- спостереження у повсякденні
- проведення елементарних дослідів, пошукові ситуації у повсякденному побуті тощо
- екскурсії, походи у природне та соціальне довкілля.
Заняття – одна з можливих форм організованої навчально-пізнавальної діяльності у дошкільному закладі.
Особливості організації занять у ДНЗ
Організоване навчання у формі занять проводиться з 3-го року життя. Кількість та тривалість занять:
- для дітей 3-го року життя – 1-2 на день, тривалістю 10-15 хв.;
- для дітей 4, 5-го року життя – 1-2 на день, тривалістю 15-20 і 20-25 хв.;
- у старшому дошкільному віці – 2-3 заняття на день впродовж 1-1,5 години щодня, тривалістю 25-30 і 30-35 хв.
Найсприятливіший час для занять з 9.00 до 11.00 год.
Розпорядок занять у ДНЗ  є мобільним, гнучким, динамічним.
Класифікація занять:
1. За змістовим напрямом
2. За дидактичними цілями
3. За способом організації дітей
4. За специфікою поєднання і використання методів, прийомів, засобів навчання
За змістовим напрямом:
1.Традиційний розподіл занять.
2. За лініями розвитку (відповідно Базової програми).
За спрямованістю змісту:
1. Односпрямовані або предметні.
2. Різноспрямовані або міжпредметні: інтегровані та комплексні.
За дидактичними цілями:
1.Заняття на повідомлення нової інформації, формування нових знань і умінь (предметні, навчально-ігрові, навчально-пізнавальні)
2.Заняття на закріплення знань і раніше набутих умінь, систематизацію накопиченого досвіду (інтегровані, комплексні, навчально-пізнавальне, сюжетно-ігрове - має єдину сюжетну лінію, яка є стрижнем усього заняття і визначає його логіку (театралізація, драматизація, ігрові ситуації, рухливі, словесні ігри тощо), ігрове – побудоване на основі певного сюжету та має всі ознаки гри: ігрові ролі, правила, дії, підбиття підсумків.
3.Змішані заняття, що поєднують повідомлення нових знань, формування нових умінь із повторенням, закріпленням, систематизацією та застосуванням набутих знань, умінь, навичок.
4.Підсумково-контрольні заняття (різноспрямовані: інтегровані та комплексні; односпрямовані: предметні; заняття-шоу, заняття-гра, заняття-змагання).
За способом організації дітей:
1.Фронтальні ( загальногрупові з усією групою).
2. Підгрупові (від 8 до 15 дітей).
3.Індивідуально-підгрупові (індивідуально-підгрупове (від4 до 8 дітей).
4.Індивідуальні (від 1 до 4 дітей).
Загальногруповий спосіб - найдоцільніший для проведення інтегрованих та комплексних занять.
Підгруповий спосіб - найдоцільніший для проведення предметних занять (зменшується кількість дітей, легше врахувати рівень розвитку психічних процесів, організувати індивідуальну роботу, надати допомогу).
Індивідуальні заняття - важливий елемент системи навчання для всіх дітей групи, проводиться у зручний для педагога і дитини час, дає змогу максимально врахувати індивідуальні особливості та потреби кожної дитини.
За специфікою поєднання і використання методів, прийомів, засобів навчання заняття поділяються на:
1.Комбіновані (комбінування різних методів та прийомів).
2.Ігрові (комплекс освітніх завдань розв,язується за допомогою спеціально підібраних ігор) та сюжетно-ігрові (насичуються ігровими ситуаціями, сюрпризними моментами, підпорядковуються єдиному сюжету).
3.Домінантні (домінують певні засоби розвитку або види діяльності).
4.Бінарні, заняття-дзеркало, заняття-пошук.
5.Міні-заняття